Odbahňování rybníků
Jak správně odbahnit rybník? Už jste slyšeli o bakteriích?
Odbahňování rybníků je v posledních letech velmi aktuální. Skoro každý si může všimnout, že rybníky, kde se dříve lidé koupali, jsou nyní zelené, plné bahna a někde již i začínají zapáchat. Proč tomu ale tak je a jak správně odbahnit rybník si povíme níže.
Rybník se dá v dnešní době odbahnit především dvěma způsoby.
První způsob je odbahnění pomocí těžké techniky. Tzn. pomocí bagrů, které odtěží bahno a nákladních aut, které jej odvezou. To by nebylo zas tak špatné, ovšem zde nastává velký problém, kam s bahnem? Bahno z rybníku je dle zákona odpad, který je nutno ekologicky zlikvidovat. Bohužel tato ekologická likvidace je tak finančně nákladná, že si ji obce nemohou dovolit, protože tvoří značnou část jejich rozpočtu.
Druhý způsob odbahnění spočívá v aplikaci bakterií, které velmi výrazně zvýší obsah půdních bakterií a rozklad bahna v rybníku (až o 1000%). Průměrný úbytek bahna za rok se pohybuje v rozmezí 15-30 cm. Teď si určitě říkáte, že to přeci nemůže být možné, aby bakterie odstranily takové množství bahna za rok z rybníku. O opaku vás jistě přesvědčí i recenze z organizací Českého rybářského svazu, kde jsou s výsledným úbytkem bahna velmi spokojeni. A jak že to tedy vlastně funguje? Možná vás až překvapí, jak je to vlastně jednoduché. V první řadě je nutno si říci, že každý rybník má schopnost samočištění, tedy obsahuje bakterie na rozklad organické hmoty (bahna). Bohužel v dnešní době je znečištění takové, že rybník nedokáže rozložit takové množství odpadu, který do něj přijde (pyly, prach, výkaly, hnojiva z polí, listí, atd.). Bahno je tvořeno zejména ze sloučenin vodíku, kyslíku a dusíku. Po aplikaci bakterií se výrazně zvýší rychlost rozkladu (až o 1000%), a to až do takového stavu, kdy se bahno odbourává rychleji než přibývá. V tento moment začne bahno v rybníku ubývat!
Společně s odbouráním bahna se rapidně zvyšuje kyslík ve vodě (neklesá pod 3 mg/l i při teplotě vody 30°C) a vodní sloupec je díky bakteriím mnohem průzračnější. Výrazně snižuje organické znečištění i ve vodním sloupci, čímž výrazně redukuje sinice ve vodě.
Bakterie jsou 100% přírodní a naprosto nezávadné pro ryby, rostliny i člověka.
Pro každého zákazníka bude vytvořena nezávazná cenová nabídka zdarma.
Pro více informací nás můžete kontaktovat: info@baktoma.cz , tel.: +420 777 884 010